Mini roboty mogą wsółpracować jak mrówki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (usytuwanego pomiędzy San Francisko, a San Jose w miejscowości Palo Alto, stan Kalifornia, u wybrzeży Pacyfiku (ocean Spokojny)), a dokładniej z Laboratorium Biomimetyki i Zręcznych Manipulacji stworzyli niewielkich rozmiarów roboty potrafiące przenosić przedmioty cięższe od nich samych nawet o 2000x.

Roboty mimo tego, że same potrafią się poruszać dość sprawnie to jeszcze są w stanie ze sobą kooperować podczas pracy – wzorem dla naukowców były mrówki, potrafiące przenosić wspólnie dużo większe i cięższe przedmioty niż one same razem wzięte.

W czasie doświadczenie pokazano jak kilka robotów ważących razem ok. 0,1 kg potrafiły przeciągnąć pojazd ważący 1770 kg. Należy sobie uzmysłowić, że wyczyn robotów jest niesamowity. Z analogicznego punktu widzenia, to tak, jak gdyby 6 ludzi (o średniej wadze 110-120 kg) przeciągnęło Wieżę Eiffla oraz 3 Statuły Wolności za jednym razem (masa łączna budowli to ok. 11 000 ton = 11 000 000 kg.

Osiągnięcie jest z pewnością niebywałe i nic nie pozostaje innego jak tylko czekać na zastosowanie potencjału robotów w życiu codziennym, a zwłaszcza militarnym.