Niemcy zamykają ambasadę w Turcji

W związku z zamachami bombowymi w stolicy Turcji Ankarze oraz ogólnym stanem zagrożenia w tym kraju Niemcy zdecydowały o zamknięciu swojej ambasady w Ankarze, konulatu oraz szkoły niemieckiej w Instambule.

Według ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec, sytuacja w Turcji jest na tyle niebezpieczna, że służby nie mogą zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom na terenie tego kraju. Ma to być też znak dla wszystkich obywateli niemiec, którzy przebywają w Turcji w interesach lub na wczasach, aby wracali do kraju. Odradza się też wyjazdy w tamte regiony.

12 stycznia 2016r. 12 turystów z niemiec zostało zabitych podczas ataku bombowego przeprowadzonego przez Daesh (ISIL) w sercu turystycznej dzielnicy Instambułu. Od czerwca 2015r. w Turcji w zamachach terrorystycznych zginęło ponad 200 osób. Do ataków dochodzi średnio 2 razy w miesiącu.

Obecnie Turcja jest sceną demonstracji antyrządowych, separatystycznych (przeprowadzanych przez Kurdów, TAK, PKK), zamachów bombowych oraz czystek etnicznych przeprowadzanych przez wojska tureckie na południowo-wschodnich terenach kraju (tereny zamieszkiwane przez kurdów).