Podejrzany o zaplanowanie ataku terrorystycznego w Paryżu został złapany w Belgii

Po trwającej kilka dni obławie w stolicy Belgii (Brukseli) został złapany domniemany szef bojówki terrorystycznej odpowiedzialnej za ataki samobójcze w Paryżu (13 listopada 2015r. w którym zginęło 130 osób, a dziesiątki zostało rannych). Salah Abdeslam (26l.), jak podają służby specjalne Francji, z początku sam chciał się wysadzić w powietrze, ale zmienił zdanie. Abdeslam jest oskarżany przez generalnego prokuratora Belgii o branie udziału w zamachach terrorystycznych oraz o przynależenie do grupy terrorystycznej.

Abdeslam odmówił ekstradycji do Francji, ale chce współpracować z policją – jak twierdzi jego prawnik. Tzw. “Państwo Islamskie” przyznało się do przeprowadzenia zamachu bombowego oraz strzelaniny w Paryżu.

Abdeslam, jest obywatelem Belgii i został aresztowany na jej terenie (w Brukseli) po 4 miesiącach poszukiwań. Został podczas obławy niegroźnie postrzelony w nogę.

Najprawdopodobniej terrorysta zaraz po zamachach w Paryżu wrócił do Belgii, a dokładaniej do islamskiej dzielnicy Molenbeek w Brukseli.

Podczas obławy w stronę policjantów leciały butelki, śmieci oraz wyzwiska kierowane przez zamieszkujących tę dzielnicę wyznawców Allaha.