Ukraina. Premier Arsenij Jaceniuk podaje się do dymisji.

Dziś 12 IV 2016r. premier Ukrainy w Radzie Najwyższej podał się do dymisji. Pytany o powód swojej decyzji odpowiedział: “Pragnienie wymiany jednego człowieka zaślepiło polityków, proces zmiany rządu zamienił się na dreptanie w miejscu“.

Arseniuk był premierem Ukrainy, wybranym przez parlament, od 27 II 2014r. Nominację otrzymał niedługo po wydarzeniach na “Majdanie” i obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza. Jego partia, Front Ludowy, której jest szefem stała się częścią koalicji rządzącej.
Obecnie Ukraina znajduje się w bardzo złej kondycji gospodarczej. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko od dawna i wielokrotnie krytykował rząd za brak działań naprawiających kraj. Abdykacja premiera to bez wątpienia zwycięstwo prezydenta Poroszenki. Całkiem możliwe, że w niedługim czasie zostaną rozpisane nowe, przedterminowe wybory. Odchodzący premier Ukrainy tak napisał na swoim facebook’owym koncie: “Od dzisiaj widzę swoje zadania o wiele szerzej niż pełnomocnictwa szefa rządu” – co może oznaczać, że Arseniuk w przyszłości planuje powalczyć o prezydencki fotel.