Norwegia. Ślub kościelny możliwy dla par homoseksualnych.

Najwyższy organ kościelny w Norwegii – Kirkemøtet, zatwierdził możliwość udzielania sakramentu ślubu parom homoseksualnym.

Prawnie w Norwegii od 2009 roku pary homoseksualne obowiązuje takie samo prawo jak pary heteroseksualne. Jednak prawo kościelne było odmienne, zgodne z prawami kościoła rzymsko-katolickiego, które jednoznacznie zakazywało udzielania ślubu parom homoseksualnym.

nKirke

Kirkemøtet, jest największym kościołem w Norwegii, powstałym po duńsko-norweskiej luterańskiej reformacji kościoła w 1536-1537r. Do roku 1969 kościół w Norwegii nazywany był “Kościołem Państwowym” lub czasem poprostu “Kościołem”. Po tym czasie zmieniono nazwę na “Ewangelicko-Luterański Kościół”. Obecnie, poprawka do konstytuacji norweskiej wprowadzona 21 maja  2012r. wprowadza jeszcze nowszą nazwę i nazywa ten kościół “Kościołem Ludu Norweskiego”. Kościół należy do Światowej Federacji Luterańskiej oraz Wspólnoty Porvoo, wspólnoty ambony i ołtarza dwunastu Kościołów anglikańskich i luterańskich. Zwierzchnikiem Kościoła Norwegii jest król Norwegii. 75% Norwegów jest ochrzczonych właśnie w tym obrządku.

W skład “władzy” Kirkemøtet wchodzi 116 członków. Podczas głosowania dotyczącego dopuszczenia par homoseksualnych do sakramentu ślubu, udział brało 115 członków z których znaczna większość, bo aż 88 osób, zagłosowana za dopuszczeniem homoseksualistów do ślubu kościelnego.