Yellowstone. Powstawnie nowego gejzeru oraz liczne trzęsienia ziemi w rejonie kaldery.

.Kilka dni temu (13-04-2016r.) odnotowano powstanie nowego gejzeru w pobliżu rzeki Szoszonów, zwanej też “śmierdzącą rzeką” – ze względu na zapach siarki wydobywający się z gejzerów. Rzeka znajduje się w stanie Wyoming i znajduje się na wschód od kaldery superwulkanu Yellowstone. Z kolei w ciągu ostatnich kilku dni odnotowano serię trzęsień ziemi na północno-zachodniej granicy kaldery.

Trzęsienia ziemi były o mocy 2,5 – 3,2 w skali Richtera, a epicentra znajdowały się 100 km od Hebgen Lake. W związku z podwyższoną aktywnością hydrotermalną oraz wstrząsami można domniemywać, że coś dzieje się niepokojącego w tamtym regionie. Atmosfery nie uspokaja działanie władz monitorujących tamten region poprzez fałszowanie, a nawet celowe wyłączanie dostępu do sejsmografów osobom postronnym. Najmocniejsze trzęsienie w ostatnich tygodniach miało siłę 3,2. Jego epicentrum znajdowało się na głębokości tylko 2 km.

Ostatnia duża aktywność sejsmiczna w tamtym rejonie miała miejsce w 1959r., kiedy to doszło do silnego trzęsienia ziemi o mocy 7,5 w skali Richtera. Zginęło wówczas 28 osób, doszło do wielu osuwisk ziemnych oraz powstało kilka nowych gejzerów.