Bangladesz. Zamach terrorystyczny w stolicy – Dhace

Zamach przeprowadziło 6 islamskich bojowników ze zdelegalizowanej organizacji Jamaeytul Mujahdeen Bangladesh. W wyniku ataku zginęło 26 osób, większość z nich to turyści, którzy znajdowali się w restauracji Holey Artisian, mieszczącej się w dzielnicy  Gulshan (dzielnica ambasad). Atak przeprowadzony został w późnych godzinach wieczornych.

Jak twierdzi minister spraw wewnętrznych Asaduzzaman Khan, trzech z terrorystów miało poniżej 22 lat i byli zaginionymi przez ostatnie 6 miesięcy. Wszyscy jednak byli znani wcześniej policji. Islamiści najpierw wzięli zakładników nie wysuwając żadnych żądań, a następnie tych którzy nie znali koranu torturowali i zabijali. Kryzys zakończyła dopiero po 12 godzinach akcja sił specjalnych, które unieszkodliwiły terrorystów oraz uratowali 13 osób.
W wyniku ataku zginęło: 9 włochów, 7 Japończyków, 4 Bangladeszan, 1 Amerykanin, 1 Indyjczyk.

Bangladesz jest państwem o religijnej większości muzułmańskiej, jednak w samym państwie istnieje wiele innych działających religii, głównie indyjskich i buddyjskich. Obecnie przez Bangladesz przetacza się fala ataków terrorystycznych na mniejszą skalę, w wyniku których zabijani są przedstawiciele mniejszości seksualnych, religijnych czy działaczy na rzecz LGBT.