Buraki czerwone. Polskie złoto

Buraki świetnie zdają egzamin jako lekki, naturalny środek przeczyszczający. Dzięki zawartości dużych ilości azotanów, działają uspokajająco, posiadając zdolność łagodzenia presji przez co są najskuteczniejszym lekarstwem na nadciśnienie. Wg badań sok z buraków nie tylko zmniejsza ciśnienie, ale także uelastycznia naczynia i osłabia komponent zapalny przez co hamuje rozwój nadciśnienia i miażdżycę tętnic.

Udowodnione jest też, że sok z buraków zwiększa aktywność fizyczną i poprawia wyniki sportowe oraz chroni przed demencją starczą (otępieniem). W elastycznych naczyniach lepiej płynęła krew, wytrzymałość mięśniowa i wydajność organizmu wzrastała, a zapotrzebowanie mięśni na tlen spadało. Wszystko dzięki powstającemu w organiźmie tlenkowi azotu, jako efektowi rozpadu azotanów z buraków.

Buraki zawdzięczają swój kolor dwum barwnikom, betainie i betaninie, które mają bardzo pro-zdrowotne właściwości. Okazało się, że są to najsilniejsze antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, szkodliwe dla ludzkiego organizmu, powodujące m.in starzenie, miażdżycę czy raka. Betanina, obecna w jelicie grubym, zapobiega rozwojowi raka jelita grubego, a betaina neutralizuje toksyny obecne w naszym ciele.

Należy pamiętać, że barwniki zawarte w burakach także wpływają na zabarwienie moczu czy kału co czasem może u niektórych osób wywoływać złe skojarzenia.

Kolejnym złotym środkiem zawartym w soku z buraków jest jedna z najrzadszych i najważniejszych witamin – kwas foliowy. Jego brak w kobiecym ciele podczas poczęcia i ciąży może grozić poważnymi wadami rozwojowymi płodu.

Optymalna dawka soku z czerwonych buraków (surowych) to 250-500 ml / dobę w 1-2 dawkach.