USA. Zamieszki po śmierci czarnoskórego Georga Floyda.

25.05.2020r. Patrol policji został wezwany do sklepu w Powderhorn Park (dzielnica Minneapolis) gdzie zgłoszono płatność podrobionymi pieniędzmi. Jak się okazało czarnoskóry George Floyd zapłacił podrobionym banknotem $20 za paczkę papierosów. Sprzedawca po rozpoznaniu fałszywki domagał się zwrotu papierosów od murzyna, ten odmówił. Policja po przyjeździe na miejsce zdarzenia aresztowała Floyda. Podczas aresztowania doszło do nieprzyjemnego wypadku.

Oficer Derek Chauvin, zakuł w kajdanki leżącego na ziemi Floyda, a następnie przykląkł uciskając jego szyję. Cała akcja trwała 9 minut. Podczas uciskania karku przez policjanta Floyd krzyczał że nie może oddychać, zgromadzeni ludzie wokół niego także zwracali uwagę policjantowi że jego metoda kontroli zatrzymanego jest niewłaściwa, bo aresztowany nie stawia oporu. Po kilku minutach Floyd prawdopodobnie stracił przytomność, mimo tego policjant nadal uciskał jego kark aż do przyjazdu pogotowia. Zabrany do szpitala George Floyd zmarł  z powodu niewydolności oddechowej. Jak się następnie okazało był on także zarażony korona wirusem COVID-19, co też mogło przyczynić się do szybszej utraty przytomności i następnie jego śmierci.

Gdy nagrania z nagannej akcji policji wyciekły do internetu, wzbudziły powszechny gniew i protesty obywateli Minneapolis przeciw brutalności amerykańskiej policji.

Protesty szybko przerodziły się w zamieszki oraz bandyckie ataki, głównie przeprowadzane przez czarnoskórych, którzy wykorzystali tę sytuację do plądrowania sklepów, kradzieży, rozbojów.