Seria silnych trzęsień Ziemi u wybrzeży Nowej Zelandii

Od ostatnich kilku dni obserwuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną w okolicach archipelagu Kermadec oraz w pobliżu samej Nowej Zelandii. Silne trzęsienia miały miejsce 4 i 5 marca 2021 kiedy to wystąpiły po sobie 3 duże wstrząsy o sile 7-8 stopni w skali Richtera. Pierwszy, o sile 7.3 stopnia miał miejsce na wschód od Wyspy Północnej Nowej Zelandii, drugi silniejszy – 7.4 stopnia, wystąpił 4 godziny później w pobliżu Wysp Kermadec (na północ od Nowej Zelandii). W tych okolicach doszło także do 3 najsilniejszego wstrząsu o sile 8.1 stopnia.

Władze wydały ostrzeżenia o możliwości wystąpienia tsunami nawet do 3 metrów, które faktycznie nastąpiło, ale fale miały wysokość od 1-2 metrów i mimo że wdarły się wgłąb lądu nie spowodowały większych zniszczeń ani strat w ludziach.

Jak wynika z relacji naocznych świadków, pierwszy duży wstrząs o sile 7.3 był groźniejszy od drugiego ponieważ był długi i towarzyszył mu kołyszący ruch ziemi, którego siła niszcząca jest znacznie bardziej destrukcyjna.

Po 3 silnych wstrząsach nastąpiła cała seria wstrząsów wtórnych o znacznie mniejszej sile (około 5 stopni w skali Richtera).

Aktualnie – 06.03.2021 godzina 07:00 UTC – region Kermadec ponownie nawiedziły trzęsienia o sile od 5.8 do 6.1 stopnia.