Szwecja. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3.9 w skali Richtera

19-03-2016r. w rejonie Zatoki Botnickiej na wysokości pomiędzy miastami Piteå i Skellefteå, szweckie służby odnotowały trzęsienie ziemi o sile 3,9 w skali Richtera ok. godziny 22:55 (Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) odnotowało trzęsienie o sile 4.2).

Obszar Zatoki Botnickiej (najbardziej wysunięta na północ część Morza Bałtyckiego pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji) jest sejsmicznie aktywny, a więc trzęsienia ziemi w tym regionie nie są niczym nowym, niemniej było to najsilniejsze trzęsienie w ciągu ostatnich 100 lat, odkąd prowadzone są badania.

Jak donoszą szweckie media nikt w wyniku trzęsienia ziemi nie zginął, nie ma też informacji o rannych. Zostały jednak zarejestrowane niewielkie uszkodzenia mienia.

Jak donoszą naoczni świadkowie, wstrzasy trwały ok. 30 sekund, podczas których w wibracje wpadały całe budynki. Ludzie byli przerażeni mimo, że niejednokrotnie przeżyli już inne trzęsienia ziemi, ale o tym ostatnim mówią, że było najdłuższe i najsilniejsze.

W Szwecji trzęsienia ziemi są rzadkie, ale się zdarzają. Przeważnie mają siłę nieprzekraczającą 3.0 w skali Richtera i nie są wyczuwalne przez ludzi.