Irak. Dwa samobójcze zamachy w Bagdadzie.

Do przeprowadzenia dwóch samobójczych zamachów, w których zginęło 30 osób, a co najmniej 80 zostało rannych, przyznało się tzw. państwo islamskie (Daesh). Zamachy zostały przeprowadzone w dwóch dzielnicach Bagdadu – al-Jadidah i Taji, w czasie porannego szczytu i wzmożonego ruchu pieszego o godzinie 9:00 (6:00 GMT).

Celem pierwszego ataku była szyicka strefa targowa, w dystrykcie al-Jadidah, na obszarze której znajdują się sklepy i stragany. W wyniku wybuchu zginęło 19 osób.

Drugi atak został przeprowadzony w pobliżu wojskowego punktu w Taji, w północnej części Bagdadu. W wyniku zamachu zginęło 11 osób (w tym kilku żołnierzy).

Sunnickie grupy terrorystyczne takie jak Daesh, bardzo często przeprowadzają ataki na punkty i miejsca zbiorowisk szyickich , ponieważ uważają ich za apostatów, niewiernych.

W ostatnim okresie bojownicy z tzw. państwa islamskiego zintensyfikowali swoje działania zamachowe w Bagdadzie, w związku z faktem zwiększenia działań militarnych armii irackiej mającej na celu odbicie z rąk islamskich terrorystów miasta Falluja (60km na zachód od Bagdadu).