Irak. Dwa samobójcze zamachy z wykorzystaniem ambulansów

Terroryści z państwa islamskiego przeprowadzili dwa zamachy samobójcze w dwóch irackich miastach – Tikricie i Samarze – z wykorzystaniem wypełnionych materiałami wybuchowymi ambulansach. W wyniku zamachów zginęło 21 osób.

Zamach w Tikricie (ok 200 km od Mosulu), był najkrwawszy. Zamachowiec podjechał ambulansem i ustawił się w kolejce innych samochodów stojących przed punktem kontrolnym, zorganizowanym przez siły rządowe od południowej strony miasta. Tikrit jest rodzinnym miastem, straconego przez siły amerykańskie, Saddama Husajna.

W Samarze z kolei terrorysta-samobójca zdetonował ładunki znajdujące się w ambulansie, którym się poruszał, przed meczetem al-Akari, gdzie gromadzili się szyiccy pielgrzymi (wśród nich byli także Irańczycy).

Do zamachu doszło w czasie gdy irackie oddziały prowadzą ofensywę na Mosul, będący siedzibą tzw. państwa islamskiego. Na przedstawionych zdjęciach satelitarnych widać barykady, wzniesione przez terrorystów ISIS praktycznie na wszystkich głównych drogach Mosulu prowadzących do dzielnic nad którymi kontrole ma jeszcze państwo islamskie.