Damaszek. Zamach samobójczy w sądzie głównym oraz restauracji

Co najmniej 31 zostało zabitych w wyniku samobójczego ataku terrorystycznego dokonanego w sądzie głównym w centrum stolicy Syrii, Damaszku. Terrorysta wysadził się w powietrze w chwili gdy policja starał się go zatrzymać, aby uniemożliwić wejście do sądu.

Chwilę później, doszło do kolejnego ataku samobójczego, w którym zostało rannych co najmniej 25 osób, przeprowadzonego w restauracji w zachodnim dystrykcie Rabweh (ok. 2km od sądu).

Do obu zamachów przyznała się islamska grupa terrorystyczna al-Kaida.

Szef policji z Damszku, Mohammed Kheir Ismail powiedział, że zamachowiec, który wtargnął do sądu urbany był w wojskowy uniform, posiadał broń palną (shotgun) oraz granaty, gdy przybył do sądu.  Policjant pilnujący wejścia do sądu odebrał mu broń i próbował dokonać standardowego przeszukania mężczyzny, gdy ten zaczął uciekać. Zaraz po tym gdy wtargnął do wnętrza sądu zdetonował swój pas wypełniony mateirałami wybuchowymi. Nastąpiło to ok godziny 13:20 czasu lokalnego (11:20 GMT).

Minister sprawiedliwości Syrii, Najem al-Ahmed, cytowany przez agencję Reuters powiedział, że w wyniku zamachu zginęło 31 osób, a co najmniej 100 zostało rannych. Większość z poszkodowanych była cywilami. Wg relacji policyjnych zginęły 32 osoby.

Drugi zamachowiec wysadził się w powietrze w restauracji, wypełnionej gośćmi w momencie, gdy został zatrzymany przez ochronę restauracji.