Zestawienie ataków terrorystycznych w Europie od początku inwazji

Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich “większych” ataków terrorystycznych, które miały miejsce w Europie od 7 stycznia 2015 do 22 maja 2017 roku. Wspomnieć należy, że w krajach najbardziej wspierających marksizm kulturowy takich jak Szwecja, Niemcy, Francja, Belgia czy Wielka Brytania, które otworzyły swoje granice na islamską, obcą dla Europy kulturę za wszystkimi atakami stali islamiści, muzułmanie.

2017

Menchester, 22 maja 2017

Co najmniej 22 osoby zginęły, a ponad 50 zostało rannych w zamachu terrorystycznym, do którego doszło w hali widowiskowej w Manchesterze. Za ekslozję odpowiedzialność wzięło Państwo Islamskie.

 

Paryż, 20 kwietnia 2017

Na Polach Elizejskich napastnik otworzył ogień z broni automatycznej. Ranił śmiertelnie policjanta, Xaviera Jugelé. Kolejni dwaj policjanci oraz niemiecka turystka zostali poważnie ranieni. Zamachowiec został zastrzelony. Okazał się nim Karim Cheurfi, obywatel Francji. Miał przy sobie deklarację, że chciałby „umrzeć jako męczennik w imię Allaha”.

Sztokholm, 7 kwietnia 2017

Na ulicy Drottninggatan w Sztokholmie napastnik wjechał skradzioną ciężarówką w tłum ludzi, a następnie w dom handlowy. W ciężarówce znaleziono torbę z bombą, która nie wybuchła. Sprawcą okazał się Uzbek. W ataku zginęło 5 osób, a 8 zostało rannych.

Petersburg, 3 kwietnia 2017

W petersburskim metrze doszło do zamachu z użyciem ładunków wybuchowych. Eksplodowała domowej produkcji bomba wypełniona ostrymi przedmiotami. Sprawcą okazał się Akbarżon Dżaliłow, obywatel Rosji pochodzący z Kirgistanu. Zginęło 14 osób, a 47 zostało rannych.

Londyn, 22 marca 2017

Na Moście Westminsterskim w pobliżu brytyjskiego parlamentu napastnik wjechał samochodem w tłum ludzi. Następnie rzucił się z nożem na policjantów. Zginęło 6 osób, a 49 odniosło obrażenia. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Paryż, 3 lutego 2017

Przed głównym wejściem do Luwru w Paryżu napastnik z okrzykami „Allah Akbar” zaatakował i ranił maczetą żołnierza pilnującego muzeum. Napastnik został postrzelony. Po aresztowaniu przyznał, że niósł farby w sprayu, by zniszczyć dzieła sztuki. Był to jego symboliczny atak na Francję.

Stambuł, 1 stycznia 2017

Podczas nocy sylwestrowej w jednym z klubów w dzielnicy Stambułu – Besiktas – napastnik w stroju „Mikołaja” uzbrojony w karabinek typu AK otworzył ogień do znajdujących się w środku osób. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

2016

 Berlin, 19 grudnia 2016

Zamach na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Sprawca wjechał kradzioną ciężarówką z polskimi tablicami rejestracyjnymi w tłum ludzi. Zginęło 12 osób, a 56 odniosło obrażenia. Pojazd został uprowadzony wraz z polskim kierowcą, Łukaszem Urbanem, który został zabity. Sprawcą miał być Tunezyjczyk Anis Amri. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie informując, że przeprowadził go „żołnierz ISIS”. Ten w nocy z 22 na 23 grudnia został zastrzelony w Mediolanie przez włoską policję.

Stambuł, 10 grudnia 2016

Przed stadionem Besiktasu w wyniku eksplozji dwóch bomb zginęło 48 osób, a 166 odniosło obrażenia. Do zamachu przyznała się grupa bojowników kurdyjskich Sokoły Wolności Kurdystanu.

Gaziantep, 20 sierpnia 2016

Turcja. W trakcie trwania kurdyjskiego wesela doszło do samobójczego ataku. Sprawcą było dziecko w wieku 12-14 lat. O przeprowadzenie ataku podejrzane jest Państwo Islamskie. Zginęło 57 osób, a kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Diyarbakir, 15 sierpnia 2016

Południowo-wschodnia części Turcji. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki zginęło 6 osób, a 25 odniosło rany. O zamach oskarżono rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu.

Cheleroi, 6 sierpień 2016

Algierczyk mieszkający nielegalnie w Belgii tuż przed kontrolą osobistą ranił maczetą 2 policjantki.

Saint-Étienne-du-Rouvray, 26 lipca 2016

Dwóch mężczyzn wtargnęło do kościoła i wzięło zakładników. Zginęli ksiądz Jacques Hamel i terroryści. 4 osoby zostały ranne, jedna ciężko. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Ansbach, 24 lipca 2016

W niemieckim mieście doszło do ataku bombowego przed restauracją Eugens Weinstube. 15 osób zostało rannych. W ataki zginął zamachowiec samobójca, powiązany z Państwem Islamskim.

Monachium, 22 lipca 2016

W centrum handlowym OEZ doszło do strzelaniny. Zginęło 9 osób 27 zostało rannych. Zamachowcem był Ali Sonboly o niemiecko-irańskim pochodzeniu. Sprawca popełnił samobójstwo. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Garde-Colombe, 19 lipca 2016

Francja. Marokańczyk zaatakował nożem matkę oraz jej trzy córki Powodem ataku miała być złość mężczyzny na zbyt skąpy strój matki dziewczynek.

Würzburg, 18 lipca 2016

Afgańczyk zaatakował nożem i siekierą pasażerów w pociągu regionalnym w Bawarii. Zabił 4 osoby, 4 ranił. Przed atakiem nagrał film, w którym zapowiadał śmierć, i krzyczał słowa „Allahu Akbar”. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Nicea, 14 lipca 2016

Zamachowiec jadący ciężarówką potrącił osoby spacerujące po Promenadzie Anglików. Zginęło 87 osób, w tym zamachowiec, a ponad 200 osób zostało rannych. Sprawcą był związany z ISIS Mohamed Lahouaiej Bouhlel, obywatel Tunezji, posiadający kartę stałego pobytu i pozwolenie na pracę we Francji.

Stambuł, 28 czerwca 2016

Państwo Islamskie dokonało zamachu na międzynarodowym lotnisku Ataturka. Zginęło 41 osób, a 239 zostało rannych. Trzech zamachowców przyjechało na lotnisko taksówką. Pierwszy z nich wszedł do środka, zaczął strzelać i zdetonował ładunki wybuchowe. Drugi zamachowiec wbiegł na poziom odlotów i tam się wysadził w powietrze. Trzeci terrorysta czekał na zewnątrz. Zdetonował ładunki, gdy ludzie w panice zaczęli wybiegać z terminala. Atak dokonany został z inspiracji ISIS.

Les Mureaux, 13/14 czerwca

Napastnik, Larosim Abbala zamordował policjanta i jego żonę na oczach ich 3-letniego syna. Agresor zadeklarował przynależność do Państwa Islamskiego. Zginął podczas szturmu policji.

Essen, 16 kwietnia 2016

Dwóch muzułmańskich nastolatków podłożyło ładunki wybuchowe w okolicy świątyni Sikhów. Sprawcy byli powiązani z salaficką grupą sympatyzującą z Państwem Islamskim. Trzy osoby zostały ranne.

Satrycz, 30 marca 2016

Samochód eksplodował podczas próby zatrzymania go do kontroli przez policjantów. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna.

Kaspijsk, 29 marca 2016

Zamachowcy zdetonowali dwie bomby obok przejeżdżających policyjnych samochodów na drodze prowadzącej do lotniska w pobliżu miejscowości Kaspijsk. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne.

Bruksela, 22 marca 2016

Dwóch zamachowców zdetonowało ładunki wybuchowe na brukselskim lotnisku Zaventem. Trzeci wysadził się w wagonie metra pomiędzy stacjami Schuman i Maelbeek. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Zginęły 32 osoby, a 340 odniosło rany.

Stambuł, 19 marca 2016

Zamachowiec wysadził się w centrum turystyczno-handlowym. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. 6 osób zostało zabitych, 36 odniosło rany.

Ankara, 13 marca 2016

W pobliżu siedzib resortów spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i na terenie sądu doszło do eksplozji pojazdu wypełnionego z materiałami wybuchowymi. Zginęło 37 osób, a 125 osób odniosło obrażenia. Władze uznały, że za atakiem stała Partia Pracujących Kurdystanu.

Ankara, 17 lutego 2016

W stolicy Turcji zdetonowano pojazd, gdy w pobliżu przejeżdżały autobusy z personelem wojskowym. W zamachu zginęło 30 osób, a 61 zostało rannych. Sprawcą miała być Partia Pracujących Kurdystanu, która o zamach oskarżyła Państwo Islamskie.

Stambuł, 12 stycznia 2016

Podczas samobójczego ataku w stambulskiej dzielnicy Sultanahmet zginęło 11 osób, a 15 odniosło rany. Sprawcą ataku był terrorysta z Państwa Islamskiego Nabil Fadli.

Paryż, 7 stycznia 2016

Mężczyzna ubiegający się o azyl zaatakował przechodniów przed posterunkiem policji. Został zastrzelony. Rana została jedna osoba.

Valence, 1 styczeń 2016

Francuz tunezyjskiego pochodzenia próbował staranować okolice meczetu i przejechać pilnujących go żołnierzy. Ranne zostały trzy osoby.

2015

Paryż, Saint-Denis, 13 listopada 2015

Francją wstrząsnęła seria ataków terrorystycznych, które miały miejsce w Paryżu i Saint-Denis we Francji. W krótkim odstępie czasu doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Eksplozje miały miejsce przy Stade de France. Najkrwawszy atak przeprowadzono w teatrze Bataclan. Zamachowcy wzięli zakładników i starli się z policją. W atakach zginęło 130, ponad 300 zostało rannych. Atak przeprowadziło ISIS.

Suruç, 20 lipca 2015

Turcja. W samobójczym zamachu przeprowadzony podczas konferencji Federacji Młodzieży Socjalistycznej zginęły 32 osoby, a 104 odniosło rany. O przygotowanie ataku podejrzewano Państwo Islamskie.

Saint-Quentin-Fallavier, 26 czerwca 2015

Na terenie zakładów Air Products doszło do wybuchu cylindrów z gazem. Sprawcą był Yassine Salhi powiązany z radykalną grupą salaficką. Śmierć poniosła 1 osoba poprzez odcięcie głowy, a 2 zostały ranne w wyniku wybuchu.

Kopenhaga, 14 lutego 2015

W centrum stolicy Danii doszło do strzelanin. Pierwsza miała miejsce w kawiarni. Zginął jeden z uczestników debaty, a trzech policjantów zostało rannych. Druga strzelanina miała miejsce przed synagogą. Ranne zostały trzy osoby, jedna zmarła. Do trzeciej strzelaniny doszło obok dworca Nørrebro. Tam napastnik otworzył ogień do policjantów. Sprawcami mieli być islamiści.

Paryż, Dammartin-en-Goële, 9 stycznia 2015

Bracia Kouachi znani ze strzelaniny w redakcji „Charlie Hebdo” skryli się w drukarni i pojmali jednego zakładnika. Podczas szturmu obaj zostali zabici. Tego samego dnia w Paryżu napastnicy wzięli zakładników w hipermarkecie. Agresor Amedy Coulibaly, zginął razem z pięcioma zakładnikami.

Paryż, 7 stycznia 2015

Trzech islamistów dokonało ataku na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo. Uzbrojeni napastnicy wykrzykując „Allahu Akbar” otworzyło ogień. Zginęło 12 osób, a 11 odniosło rany. Napastnicy byli powiązani z Państwem Islamskim. Tygodnik znajdował się na celowniku islamskich ekstremistów od 2006 roku, kiedy to opublikował karykatury Mahometa.