prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku o obecnej “pandemii” COVID-19

Pamiętajmy, że ocena tej epidemii w skali całego świata jest robiona w sposób dosyć sztuczny. Nikt – ani WHO, ani  Polska, ani inne kraje – nie liczy chorych na COVID-19, choć tak robiono  przy wszelkich innych epidemiach: liczono chorych i na tej podstawie rysowano krzywe epidemiczne. W przypadku tej epidemii, nie podaje się  liczby zakażonych tylko liczbę osób z dodatnim wynikiem w testach  genetycznych – mówi w rozmowie z serwisem medonet.pl prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i  Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

W ocenie naukowca „mówienie o falach jest śmieszne”. – Mamy epidemię, która przebiega z zaostrzeniami i łagodniejszymi okresami – ocenia.

Prof. Flisiak wytłumaczył, że w czasie tzw. epidemii koronawirusa „za osobę chorą uważa się na przykład kogoś, kto trafił na kwarantannę i miał przypadkowo wykonany test, albo znalazł się  w ognisku i został przetestowany, choć nie czuje się źle i nie ma klinicznego obrazu chorego na COVID-19.

Tymczasem prawdziwa liczba chorych jest znacznie mniejsza. Dlatego nie możemy porównywać tej pandemii z żadną z  dotychczasowych. Posługiwanie się we wszystkich statystykach i  komunikatach liczbą osób z dodatnim wynikiem testu narusza pewne zasady,  które były do tej pory stosowane i powoduje, że wchodzimy w duże liczby, co nie zmienia faktu, że prawdziwa liczba osób chorych jest  znacznie niższa. Wszelkie porównania między regionami albo państwami są więc pozbawione sensu. A byłoby znacznie łatwiej, gdyby jako chorzy byli poddawani testom tylko ci, którzy zostali rozpoznani przez lekarza, a wynik rozpoznania laboratoryjnego tylko wspierałby badanie lekarskie – stwierdził epidemiolog. Dodał, że wtedy epidemia miałaby dużo mniejszy zasięg i mówilibyśmy o znacznie mniejszych liczbach. – I może nie dochodziłoby do takich paranoi, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno, gdzie każdy z dodatnim wynikiem testu był kierowany na oddział zakaźny – podkreślił.

Prof. Flisiak stwierdził również, że „nie ma już kontroli nad epidemią”. – Każdy, kto miał styczność z opieką zdrowotną w obecnym stanie, potwierdzi moje słowa. Nie ma kontroli nad epidemią – powtórzył. – W ogniskach choroby takich, jak domy pomocy społecznej wymazy są robione wyrywkowo. W jaki sposób ma więc być prowadzona izolacja, skoro nie wiadomo, kto z pensjonariuszy jest zakażony, bo testuje się tylko niektórych? – podsumował.

Źródło: medonet.pl