Sztuczne trzęsienie ziemi w Korei Północnej

Jak podają południowokoreańskie media, dzisiaj tj. 16-03-2016r.  w Korei Północnej wystąpiło niewielkie trzęsienie ziemi sztucznego pochodzenia. Kim Dzong Un ostatnio zapowiadał testy głowicy nuklearnej i rakiet balistycznych.

Według agencji Yonhap, sztuczny wstrząs miał siłę 2,2 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w odległości około 34 kilometrów na południowy wschód od Pjongjangu. Trzęsienie ziemi nastąpiło o godzinie 12:30 czasu lokalnego. Specjaliści podejrzewają, że wstrząs został spowodowany jakąś eksplozją, biorąc pod uwagę jego płytkość która wynosi tylko 1 kilometr.

Jego siła była znacznie mniejsza w porównaniu do sztucznego trzęsienia ziemi które nastąpiło w styczniu i wynosiło 4,8 stopnia w skali Richtera. Uważa się więc, że nie były to raczej testy nuklearne ale wstrząs może mieć związek z przygotowaniami.

Korea Północna zapowiedziała we wtorek, że będzie testować nową zminiaturyzowaną głowicę nuklearną oraz międzykontynentalne rakiety balistyczne. Wcześniej miały odbyć się symulacje ponownego wejścia w atmosferę takiego pocisku. Jak zatem widać, sankcje wcale nie są przeszkodą w pracach nad bronią jądrową. Kim Dzong Un wielokrotnie powtarzał że będzie rozwijać arsenał nuklearny tak długo, jak Stany Zjednoczone będą prowadzić manewry i symulować atak na jego kraj.