John Kerry: ISIS odpowiedzialne za ludobójstwa w Syrii i Iraku

Amerykański Sekretarz Stanu John Kerry stwierdził, że tzw. “Państwo Islamskie” (ISIS) zwane przez Arabów Daesh, jest odpowiedzialne za ludobójstwo Jazydów, Chrześcijan i Szyitów na terenach okupowanych przez tą muzumańską organizację terrorystyczną.

John Kerry stwierdził, że należy jasno i wyraźnie nazywać zbrodnie Państwa Islamskiego dokonywane na terenach okupowanych przez tę organizację w Syrii i Iraku jako zbrodnie przeciwko ludzkości, czystki etniczne, a także ludobójstwo. Dodał też, że nazywanie ich po imieniu jest bardzo istotne oraz trzeba zrobić wszystko aby je zakończyć.

Niemniej, przy tej okazji, Kerry nie powiedział czy USA w jakiś sposób zaostrzy działania wojskowe na Bliskim Wchodzie czy też w inny sposób zmieni swoją aktualną politykę w regionie. Nadmienił jednak, że USA posiadają ogromną ilości dowodów zgromadzonych przez Departament Stanu, służby wywiadowcze oraz inne źródła, które potwierdzają zbrodnie wojenne dokonywane na ludności cywilnej przez Daesh jak np.

  • atak na społecznośći Jazydów (wyznawcy religii będącej połączeniem chrześcijaństwa i islamu) w której zamordowanych zostało setki meżczyzn i chłopców, natomiast tysiące kobiet i dziewczynek zostało uprowadzonych.
  • morderstwa Chrześcijan dokonywane w północnej częsci Iraku oraz Libii
  • zbrodnie na turkmeńskich szyitach w Iraku.

Kerry stwierdził, że “Daesh mordował Chrzecijan tylko dlatego, że byli Chrzecijanami, Jazdyów bo byli Jazydami, a Szyitów dlatego bo byli Szyitami”.

Oraz, że “Jest to przesłanie skierowane do dzieci, które sa pod ich kontrolą, że cały ich światopogląd opiera się na eliminowaniu każdego kto nie przejdzie na ich przewrotną ideologię“.

Na koniec stwierdził, że ma nadziję, że ofiary poczują się nieco lepiej jeśli będą widzieć, że “USA uznaje i potwierdza nikczemną naturę przestępst popelnionych przeciwko nim“.