Korea Północna wystrzeliła 2 rakiety balistyczne

Korea Północna przeprowadziła udany test wystrzelenia 2 rakiet balistycznych. Jak podają oficjalne źrółda USA, rakiety zostały wystrzelone na wschodnim wybrzeżu i przeleciały ok 800 km, zanim upadły do wody. Test rakiet odbył się dzień po tym jak prezydent Barack Obama nałożył kolejne sankcje na Koreę (w związku z wcześniejszymi “nielegalnymi” próbami jądrowymi oraz wystrzeleniem satelity na orbitę okołoziemską). USA wezwały także Phenian do powstrzymania się od podnoszenia napięć.

6 stycznia 2016r. Korea Północna przeprowadziła nuklearny test, a 7 lutego wystrzeliła w kosmos własnego satelitę, niebacząc na sankcje nałożone prze Narody Zjednoczone (UN) zakazujące prób rakiet balistycznych, a za taką zostało uznane wystrzelenie (oficjalnie) staletlity.

Obie rakiety dziś wystrzelone, były typu Nodong o zasięgu ok. 1300 km, a wystrzelenie zostało przeprowadzone z mobilnej wyrzutni rakiet. Odległość jaką mogą pokonywać rakiety Nodong pozwala na niszczenie celów znajdujących się na obszarze całej Korei Południowej oraz pewnych części Japoni.

Premier Japoni Shinzo Abe już potępił test rakiet i dodał, że Japonia wraz z USA i Koreą Południową zastanowi się nad odpowiednią odpowiedzią na ten czyn.

Sytuacji nie polepsza także skazanie na 15 lat ciążkich robót, Otto Warmbier 21-o letniego studenta amerykańskiego skazanego w środę (16-03-2016r.) za “poważne przestępstwo” przeciwką państwu Korei Północnej. USA domaga się natychmiastowego uwolnienia swojego obywatela, który został aresztowany za próbę ukradzenia symbolu propagandowego z hotelu w którym mieszkał podczas swojego styczniowego pobytu w tym kraju.

Korea Północna nie zgadza się też z przeprowadzanymi wspólnymi manewrami wojskowymi prowadzonymi przez USA i Koreę Południową (ćwiczenia coroczne). Jak twierdzi Phenian podczas tych manewrów przeprowadzonane są symulacje ataku na Koreę Północną. Kim Dzong Un ostrzegał, że jeśli manewry nie zostaną przerwane jego kraj wykona pierwszy nuklearny “atak sprawiedliwości” na cele w USA lub Korei Południowej.