Ocean Indyjski. Francuska marynarka wojenna przechwyciła duży transport broni

Francuska marynarka wojenna patrolująca północną część Oceanu Indyjskiego, przechwyciła statek, na pokładzie którego znajdowały się setki karabinów szturmowych, maszynowych oraz broni przeciwpancernej.

Najprawdopodobniej broń miała trafić do Somalii i tutejszych bojowników islamskich. Zatrzymanie transportu odbyło się na podstawie dyrektywy UN (Narody Zjednoczone) nakładającej embargo na handel bronią w tym regionie.Przejęty statek nie płyną pod żadną banderą i nie był nigdzie zarejestrowany. Na razie brak informacji na temat załogi.

Na początku miesiąca (III 2016) australijska marynarka wojenna przechwyciła omański kuter rybacki, który na swoim pokładzie ukrywał broni, prawdopodobnie także transportowanej do organizacji terrorystycznej w Somalii – al-Shabab.

Embargo na broń nie dotyczy tylko rządu somalijskiego na zakup lekkiej broni służącej do walki z terrorystami islamskimi i innymi bojówkami zbrojnymi występującymi przeciw władzy.

Powiązane z al-Kajdą grupy przestępców islamskich z al-Shabab, odpowiedzialne za zamachy bombowe w stolicy Somalii – Mogadiszu i innych miastach, wciąż kontrolują sporą cześć kraju, zwłaszcza przemysłowe tereny na południu państwa.