Powstał nowy pakt obronny “AUKUS” między USA, GB i Australią

Spore zamieszanie wywołało na światowej arenie ogłoszenie 15 IX 2021 nieoczekiwanego nowego paktu obronnego, którego sygnatariuszami byli USA, Wielka Brytania i Australia o nazwie “AUKUS”. Pakt ma na celu wzmocenie obecności i obronności tychże państw na obszarze Indo-Pacyfiku. Świat dowiedział się o nowym pakcie po medialnym oświadczeniu wszystkich trzech sygnatariuszy.

Swoje oburzenie nowym paktem już wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, przedstawiciele rządu chińskiego i rosyjskiego.
Pakt zawarty 15 września pozwala Australii na zbudowanie ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Amerykanie po raz pierwszy od 1958 roku podzielą się zaawansowaną technologią atomowych okrętów podwodnych z sojusznikiem. Najprawdopodobniej to spowodowało oburzenie prezydenta Macrona, bo wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do wczęśniej planowanej transakcji zakupu 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym produkcji francuskiej przez marynarkę Australii (kontarkt był wart 90 mld dolarów).